Zdrowe kiszonki
Kiszenie to jedna z najstarszych metod konserwacji żywności. W pewnym momencie została nieco odsunięta na margines. Obecnie jednak znowu przeżywa renesans z powodu swoich korzyści zdrowotnych. Kiszonki cieszą się także zainteresowaniem ze względu na unikalny smak. Współcześnie do kiszenia nadal używa się tradycyjnych słoików i beczek. Coraz częściej cały proces usprawniają jednak specjalne torby. Worki do kiszonek mogą się wydawać nowością. Jednak takie worki do pakowania są w użytkowaniu od dość dawna. Warto wiedzieć jakie korzyści niosą ze sobą.
Worki do kiszonek – zalety i wady
Worki do kiszonek są niezwykle praktyczne. Elastyczne tworzywo pozwala na bezproblemowe dopasowanie do każdego kształtu naczynia. Jest to szczególnie przydatne w mniejszych kuchniach. Sprawdza się także znakomicie w zakładach przemysłu spożywczego. Takie worki do pakowania warzyw i innych produktów do kiszenia są łatwe do przechowywania. Stanowi to dużą przewagę nad ciężkimi i nieporęcznymi beczkami. Dodatkowo, worki te powstają z materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Dzięki temu proces fermentacji jest bezpieczny i higieniczny. Zachowanie higieny wymaga o wiele więcej zachodu w przypadku pojemników wielorazowych.
Każdy produkt ma swoje zalety, ale i wady. Pierwszą z niedogodności worków jest trwałość. Każdy producent opakowań do żywności starannie projektuje swoje wyroby. Niestety, mimo starań, worki mogą być mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Tradycyjne szklane słoje czy ceramiczne naczynia nie są tak podatne na przerwanie, jak foliowe opakowania. Zdarza się także, że nie wszystkie worki do kiszenia są w pełni szczelne. Może to prowadzić do wycieku płynów.
Wygodne użytkowanie
Wykorzystanie worków do kiszonek jest stosunkowo proste. Nie różni się specjalnie od tradycyjnych metod. Warzywa umieszcza się w opakowaniu, a następnie zalewane solanką lub innym roztworem fermentacyjnym. Następnie worki następnie zamyka się, często z wykorzystaniem specjalnych klipsów lub pasków. Wszystko po to, aby utrzymać odpowiednie warunki anaerobowe potrzebne do fermentacji. Dzięki swojej konstrukcji worki te mogą także ułatwić wydzielanie gazów fermentacyjnych. Jest to kluczowe dla procesu kiszenia. Jeśli chodzi o takie opakowania do żywności producent może zaoferować różne wielkości. Na zamówienie może też przygotować nadruki.