Różne rodzaje worków próżniowych
Worki do pakowania próżniowego są niezastąpione w przechowywaniu żywności i przedłużeniu jej świeżości. Można w ten sposób skutecznie chronić produkty przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Worki próżniowe producent dostarcza w różnych wariantach. Jednym z popularnych jest podział na woreczki próżniowe moletowane oraz gładkie. Oba typy mają na celu przedłużenie trwałości produktów. Różnią się jednak budową, funkcjonalnością i zakresem zastosowań.
Woreczki próżniowe moletowane
Worki moletowane, nazywane są także ryflowanymi. Wyróżniają się specjalną teksturą, czyli wytłoczeniami na jednej lub obu stronach. Ta faktura pełni istotną rolę. Umożliwia bowiem łatwe odprowadzanie powietrza z wnętrza woreczka podczas procesu pakowania próżniowego. Dzięki moletowaniu, powietrze jest usuwane równomiernie. Przez to żywność jest lepiej zabezpieczona przed utlenianiem i utratą świeżości. Tego typu worki moletowane do zgrzewarki próżniowej są kompatybilne z większością domowych pakowarek.
Gładkie worki do pakowania próżniowego
Zwykłe worki do zgrzewania próżniowego mają gładką powierzchnię. Najczęściej powstają z podobnych materiałów, co moletowane. Nie posiadają jednak wytłoczeń. Gładkie warianty worków znajdują zazwyczaj zastosowanie komercyjne. Stosuje się tam bowiem profesjonalne pakowarki próżniowe z zewnętrznymi komorami. Takie urządzenia są w stanie odessać powietrze z woreczków gładkich. Nie ma przy tym potrzeby stosowania dodatkowych przetłoczeń. To sprawia, że opakowania do żywności dobrze przylegają do zawartości. Woreczki gładkie są często tańsze niż moletowane. Jednak ich użycie bywa ograniczone do specyficznych urządzeń. Może to być barierą dla przeciętnego użytkownika domowego.
Woreczki próżniowe moletowane czy gładkie?
Główna różnica między woreczkami moletowanymi, a gładkimi polega na ich kompatybilności z różnymi typami pakowarek. W zastosowaniach domowych najlepiej sprawdzą się worki moletowane do pakowarek listwowych. Takie urządzenia są bowiem najbardziej rozpowszechnione w domowych kuchniach. Woreczki gładkie sprawdzają się natomiast w profesjonalnych pakowarkach komorowych.
Warto także spojrzeć na sposób przechowywania zapakowanej żywności. Najlepsze worki moletowane są po prostu wygodniejsze. Ich przetłoczona powierzchnia zapobiega bowiem ślizganiu się opakowania. Bez problemu można je więc układać warstwowo. W przypadku gładkich worków to działanie będzie trudniejsze. Oszczędność miejsca w domowej kuchni, to bardzo cenna cecha.