Ciekawa historia opakowań foliowych
Opakowania typu doypack bądź próżniowe worki są dziś nieodłącznym elementem codziennego życia. Jednak ich historia wcale nie jest długa. Początki stosowania folii opakowaniowej sięgają XX wieku. Rewolucja w dziedzinie chemii polimerów otworzyła nowe możliwości. Pojawiła się bowiem opcja tworzenia lekkich i wytrzymałych materiałów. Narodziły się pierwsze prototypy folii polietylenowej. To właśnie dzięki niej rozpoczęła się dalsza historia opakowań foliowych.
Początki stosowania folii opakowaniowej
Pierwsza folia polietylenowa powstała w latach 30. XX wieku. Jej pierwotne zastosowanie miało miejsce w przemyśle wojskowym. Folia ta izolowała bowiem sprzęt elektroniczny w trakcie II wojny światowej. Jej zakończenie nie wyeliminowało jednak folii z obrotu. Przemysł rozwijał się w kierunku masowej produkcji konsumenckiej. Wtedy też folia polietylenowa szybko znalazła swoje miejsce w gospodarstwach domowych i na półkach sklepowych. Pojawiły się pierwsze foliowe worki do pakowania żywności. Zrewolucjonizowały one codzienne życie. Dały bowiem konsumentom możliwość dłuższego przechowywania produktów spożywczych.
Historia opakowań foliowych lat 70.
Lata 60. i 70. XX wieku, to dalszy rozwój nowych technologii. Pozwolił on na produkcję folii termokurczliwej czy stretch. Był to czas dynamicznego rozwoju przemysłu opakowaniowego. Napędzały go bowiem rosnące potrzeby rynku i ekspansja supermarketów. Folie te były wykorzystywane nie tylko jako opakowania do żywności. Zabezpieczały także produkty podczas transportu. Nic więc dziwnego, że opakowania foliowe zyskały szerokie zastosowanie. Korzystała z nich branża przemysłowa spożywcza, a także farmaceutyczna. Opakowania foliowe pojawiały się wszędzie tam, gdzie konieczne były specjalne właściwości. Między innymi skuteczna bariera ochronna przed wilgocią czy tlenem.
Świadomość ekologiczna
Nadejście lat 80. i 90., to coraz większa świadomość ekologiczna. Konsumenci i producenci zwrócili baczną uwagę na problem odpadów plastikowych. Koniecznością stało się więc poszukiwanie bardziej zrównoważonych rozwiązań. Pojawiły się pierwsze opakowania ekologiczne. Wdrażano również technologie umożliwiające recykling opakowań foliowych. Firmy eksperymentowały z dodawaniem substancji organicznych. Miały one za zadanie przyspieszanie rozkład folii w środowisku.
Innowacje opakowaniowe
XXI wiek. to era innowacji opakowań foliowych. Szczególnie pod kątem funkcjonalności oraz zrównoważonego rozwoju. Obecnie opakowanie typu doypack bądź inne musi spełniać wiele wymogów. Wprowadza się więc folie wielowarstwowe, które łączą różne rodzaje polimerów. Powszechny jest także doypack z nadrukiem, odpowiadający na potrzeby marketingowe. Równocześnie konieczne jest odchodzenie od tworzyw sztucznych na rzecz materiałów biodegradowalnych.