Funkcjonalne opakowanie typu doypack
Opakowania typu doypack cieszą się popularnością w wielu branżach. Korzysta z nich między innymi przemysł kosmetyczny czy chemiczny. Oferują bowiem lekkość i wygodę użytkowania. Zalicza się do tego możliwość wielokrotnego zamykania i otwierania. Takiej opcji nie dają zwyczajne, zgrzewane opakowania do żywności. Jak w przypadku wielu innych opakowań plastikowych, pojawia się jednak kwestia środowiskowa. Jak opakowanie typu doypack wypada na tym tle? Czy może być częścią bardziej zrównoważonej przyszłości?
Kłopotliwe opakowania wielomateriałowe
Jednym z głównych problemów w recyklingu jest wielomateriałowość. Standardowe opakowania doypack najczęściej składają się z wielu warstw różnych materiałów. Bywa to plastik, folia aluminiowa oraz papier. Taki skład opakowania pozwala na lepsze zabezpieczenie produktów przed czynnikami zewnętrznymi. Jednocześnie jednak utrudnia proces recyklingu. Poszczególne warstwy muszą bowiem zostać oddzielone przed przetworzeniem. Obecnie dostępna infrastruktura recyklingowa nie zawsze jest w stanie efektywnie poradzić sobie z tym zadaniem. Sprawia to, że niejedno zużyte opakowanie typu doypack trafia na wysypisko śmieci.
Świadomy producent opakowań do żywności zaczyna inwestować w rozwój opakowań doypack z jednorodnych materiałów. Takie opakowania łatwiej poddają się procesowi recyklingu. Mogą być przekształcone w nowe produkty. Minimalizując tym samym ilość odpadów trafiających na wysypiska. Spadnie również zapotrzebowanie na surowce pierwotne.
Opakowania wielorazowe
Inną inicjatywą jest projektowanie opakowań z myślą o ich ponownym użyciu. Nie wszystkie opakowania do żywności producent może przygotować do tego celu. Przeszkodą są chociażby względy sanitarne. Istnieje jednak wiele branż, gdzie takie działanie jest możliwe. Coraz więcej marek decyduje się więc na tworzenie opakowań, które można napełniać ponownie. Pozwala to konsumentom ograniczyć ilość generowanych odpadów. Tego typu rozwiązania spotyka się szczególnie w branży kosmetycznej. Opakowania doypack funkcjonują jako opakowania uzupełniające i uzupełniane. Umożliwiają wielokrotne napełnianie butelek w domach konsumentów. Są także punkty, gdzie kosmetyki są nalewane do opakowań konsumentów. W ten sposób wydatnie maleje zapotrzebowanie na opakowania jednostkowe.
Opakowanie typu doypack z przyszłością
Powyższe inicjatywy stanowią krok w dobrą stronę. Przyszłość opakowań typu doypack wymaga jednak dalszych innowacji. Konieczna jest również współpraca na różnych szczeblach. Nie obejdzie się bez edukacji społeczeństwa. Głównie na temat tego, jak prawidłowo segregować odpady i które doypack opakowania można ponownie wykorzystać. Świadome gospodarowanie odpadami jest koniecznością. Bez tego nawet najlepsze opakowania będą zaśmiecać środowisko naturalne.