Ekonomiczne i ekologiczne koszty opakowań foliowych
Wiele mówi się o ekonomicznych rozwiązaniach w wielu dziedzinach życia. Każdy chce zapłacić mniej, a nie więcej za produkty i usługi. Oczywiście pod warunkiem zachowania tej samej jakości. Opakowania foliowe od zawsze były uznawane za niedrogie w produkcji, a do tego bardzo trwałe. Dlatego szybko zyskały uznanie w wielu branżach, dzięki czemu producent opakowań foliowych mógł poszerzać swoją ofertę o nowe propozycje. Obecnie jednak na pierwszy plan często wychodzi aspekt ekologiczny. Jak więc wyglądają koszty opakowań foliowych – zarówno te ekonomiczne, jak i ekologiczne?
Zalety ekonomiczne opakowań z tworzyw sztucznych
Torebki doypack i inne formy opakowań, oferują odbiorcom przede wszystkim wszechstronność. Można w nie opakowań najróżniejsze produkty – od suchych po mokre, od spożywczych po chemiczne. W związku z tym jeden rodzaj opakowania może być wykorzystany w wielu branżach. Torebki i worki dają też duże możliwości personalizacji pod konkretne wymagania. Wykonanie dowolnych nadruków bądź dodanie wentyli, zawieszek czy innych elementów, nie stanowi większego problemu.
Opakowania foliowe są lekkie, co pozwala skutecznie zmniejszyć koszt transportu. Nie są także podatne na potłuczenie jak szklane opakowania. To zaleta nie tylko w przewozie, ale też w późniejszym rozładunku i ekspozycji na sklepowych półkach. Konsumenci także nie są skłonni do dźwigania ciężkich butelek i pojemników, jeśli mogą wybrać lżejsze wersje.
Możliwość nieskomplikowanej produkcji masowej przekłada się z kolei na niższe koszty jednostkowe. Producent worków foliowych jest w stanie w krótkim czasie wyprodukować tysiące egzemplarzy w sposób zautomatyzowany.
Tworzywa sztuczne na tle innych materiałów
Ekologicznym konkurentem dla opakowań doypack z folii może być papier. Jest to materiał łatwo biodegradowalny i pozyskiwany z odnawialnych zasobów. Produkcja papierowych opakowań nie jest droga, jednak nie sprawdzają się one do wielu zastosowań. Tłuszcz lub wilgoć, to czynniki, które dyskwalifikują torby papierowe w wielu przypadkach.
Szkło, to kolejny materiał z którego powstają opakowania. Najczęściej są to butelki, dlatego nie mogą być alternatywą dla opakowań takich jak worki do pasteryzacji czy inne torebki. Szklane opakowania są ciężkie i łatwo ulegają uszkodzeniom.
Zdarzają się również opakowania metalowe, ale koszt ich produkcji oraz bardzo liczne ograniczenia do stosowania, powodują że nie mogą konkurować z torbami foliowymi.
Analizując całkowite koszty posiadania opakowania (TCO) należy brać pod uwagę wiele czynników – nie tylko koszt samego materiału. Zalety opakowań foliowych nadal przeważają nad kosztami związanymi z koniecznością ich recyklingu i utylizacji.