Czym są opakowania bio?
Nasza świadomość ekologiczna rośnie coraz bardziej. Tym samym coraz milej widziane są wszelkiego rodzaju rozwiązania bio i proekologiczne. Jednym z nich są opakowania bio, które stanowią alternatywę dla foliowych torebek i słoików szklanych.
Opakowania bio są alternatywnym rozwiązaniem dla tradycyjnych opakowań plastikowych. Są one bowiem wytworzone z materiałów biodegradowalnych takich jak ścier drzewny, rośliny strączkowe, banany czy algi. Wszelkiego rodzaju biodegradowalne folie do wykonania opakowań takich jak worki do pasteryzacji czy worki próżniowe powstają na bazie celulozy, PLA (powstający z kukurydzy lub trzciny cukrowej), skrobi ziemniaczanej, PHA, poliestrów alifatyczno-aromatycznych czy ligniny.
Ekologiczne opakowania posiadają takie same właściwości jak ich klasyczne odpowiedniki. Ponadto, opakowania bio nie zmieniają smaku przechowywanych produktów. Tak samo jak torebki doypack, charakteryzują się wysoką wytrzymałością i są bezpieczne w kontakcie z żywnością oraz płynami.
Sprawny rozkład niepotrzebnych torebek
Jak sama nazwa wskazuje, opakowania bio ulegają biodegradacji, czyli naturalnemu procesowi rozkładu. Dochodzi do niego dzięki wpływowi mikroorganizmów. W wyniku rozkładu powstaje tlenek węgla, woda i biomasa. W przypadku folii kompostowalnej, produktem końcowym jest kompost, czyli nawóz organiczny. Wszystkie produkty powstałe w efekcie końcowym są ekologiczne, a tym samym bezpieczne dla człowieka i środowiska. W związku z tym nie należy się martwić, że doypack lub inne torebki, będą zanieczyszczać środowisko przez wiele lat.
Odpady biodegradowalne powinny trafiać do specjalnie dla nich przygotowanego brązowego pojemnika na śmieci. Stamtąd z kolei trafiają do segregacji, gdzie są oddzielane od innych zanieczyszczeń. Oczyszczone odpady trafiają do kompostowni lub do fermentacji (odpady zanieczyszczone lub zgnite) w wyniku, której uzyskuje się biogaz. Prawie wszystkie odpady można wykorzystać ponownie.
Recykling surowców
Każdy świadomy i odpowiedzialny producent opakowań foliowych zdaje sobie sprawę jak ważna jest ekologia. Wielu z nich wytwarza, oprócz różnego rodzaju opakowań, również regranulat Jest to specjalny typ granulatu, który powstaje w wyniku przetworzenia tworzyw sztucznych. Chociaż można wykorzystać go w produkcji ponownie, to nadal jest to bardzo mały odsetek wśród ogółu. To bardzo ważne, aby szukać ekologicznych rozwiązań. W przypadku, gdy torby biodegradowalne, na przykład worki do sterylizacji, trafią do środowiska naturalnego, ich czas rozkładu w warunkach ekspozycji na świeżym powietrzu szacuje się na 9 miesięcy. Natomiast w przypadku klasycznych toreb plastikowych proces ten trwa od 100 do 400 lat.
Opakowania bio, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, z zewnątrz nie różnią się niczym. Wykazują one również te same właściwości co ich plastikowe odpowiedniki, z tą różnicą, że są one ekologiczne i biodegradowalne.